►Revista VIZIONE Nr.5
Lexo Revistën | Прочитајте Списание | Read the Magazine

Revista e shkencave shoqerore "Vizione" nr.5, IADC, Shkup

Magazine of Social Sciences "Vizione", no.5, IADC, Skopje

Спиасание за општествени науки Визионе”бр.5, IADC, Скопје

VIZIONE

VISIONS

Revistė studimore  -  shkencore me pėrmbajtje:

Studious and scientific magazine with

          ·    Sociologjike

     Sociologic content,

          ·    Integrime evroatlantike

     Euroatlantic integration,

          ·    Ekonomike dhe –

     Economic

          ·    Juridiko – politike

     Political and juridical content

 

                               Nr. 5

Shkup , korrik -  shtator 2005

Botues:      Shoqata e intelektualėve “Klubi Demokratik” – Shkup  dhe

                    Unioni i Inteligjencies shqiptare nė Maqedoni

Publisher:   The association of intelectuals “Democratic club” –                            Shkup and  the Union of Albanian intelligency in Macedonia

 

 

Kėshilli botues:

Editorial Board:

Dr. Mirlinda Krifca, Prof. Dr. Asllan Selmani, Prof. Dr. Arsim Bajrami, Prof. Dr. Lekė Sokoli, Mr. Zemri Elezi, Baki Bakiu dhe Burim Sadiku 

Kryeredaktor dhe redaktor  pėrgjegjės:  Dr. Nazmi Maliqi

Editor-in-chief

 

Redaksia:

Editorial staff: Dr. Etem Aziri,  Dr. Ali Pajaziti, Dr. Gjylimsere Kasapi, Dr. Nasir Selimi, Dr. Metush Sulejmani,  Dr. Reshat Qahili dhe Arburim Iseni

 

 

Kopertina dhe pėrgaditja kompjuterike: Faton Maliqi

Computer arrangement

 

Shtyp:

Printing house:

Grafoteks - Kumanovė 

Vizione

Revistė periodike 

Revista Vizione ėshtė regjistruar nė Agjencionin pėr informacione nė Republikėn e Maqedonisė, Nr. 02 – 482/ 2;  Shkup 29 korrik 2004 

Pėrmbajtje

 

Mendimi redaktorial

Hulumtime ekonomike dhe sociale

 

·    Prof. Dr. Abdylmenaf Bexheti, Decentralizimi fiskal dhe sfidat e zhvillimit ekonomik lokal

·    Dr. Rufi Osmani, Sektori informal ekonomik, njė kėrcėnim serioz pėr zhvillimin ekonomik dhe aspiratat  integruese tė vendeve nė tranzicion

 

Meditime politiko - juridike

 

·    Dr. Mersim Maksuti, Fenomeni i rritjes sė pushtetit tė Presidentit ndaj Kongresit nė Sistemin Amerikan tė Qeverisjes

·   Jeton Shasivari, Ndryshimet kushtetuese tė vitit 2001 nė bazė tė Marrėveshjes kornizė tė Ohrit dhe pėrjetėsimi i tyre nė organet e drejtėsisė sė RM-sė

·    Mphil., Msc. Vesel Memedi, George W. Bush’s Adaptation to Audience Demand in the Wake of September 11

·    Qani Nuhiu, Ese pėr raportet nė mes tė vėrtetės dhe politikės

 

Dialogu Evroatlantik

 

·    Dr. Jusuf El-Kardavi, Mesazhi islam nė epokėn e globalizimit

·    Dr. Nasir Selimi, Ndikimi i integrimeve ekonomike rajonale nė zhvillimin e ekonomisė sė Maqedonisė

·    Dr. Nazmi Maliqi, Kriteret politike pėr antarėsimin e Maqedonisė nė NATO

·    Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim - Tiranė, Shqipėria dhe Maqedonia drejt bashkėpunimit tė Qėndrueshėm nė ndėrtimin e mirėbesimit dypalėsh dhe rajonal 

 

Pėrsiatje filozofike dhe sociologjike

 

·    Prof. Dr. Avni Presheva, Problemi i gjuhės si pengesė dhe si zgjidhje nė filozofinė e VITGENSHTAINIT DHE TĖ HAIDEGERIT

·    Nexhat Ibrahimi, Aspekte  tė krizės sė idenditetit  religjioz nė botėn bashkėkohore

 

Arsim  - kultu 

 

·    Prof. Dr. Pajazit Nushi, Zhvillimet socio-psikologjike tė shqiptarėve nė periudhėn e transicionit

·    Dr. Sc. Agron M. Rexhepi, Tiparet morfologjike tė popullit shqiptar

·    Ass. Dr Mr. Sci Ferid Agani, Gjendja psiko sociale e shqiptarėve sot dhe alternativat e zhvillimit tė ardhshėm

·    Baki Bakiu, Disa tė dhėna  pėr shkollėn dhe arsimin shqip nė Drven tė Shkupit 1912 – 1955

 

Studiuesit e  rinj

 

·    Rezehana Hysa, Bashkėpunimi i shkollės me familjen

·    Briken Aziri, Vendi dhe roli i bordit tė drejtorėve nė drejtimin e korporatave

·    Evisa Kica, Rroli dhe ndikimi i policisė nė mbrojtjen e tė drejtave themelore tė njeriut  nė shoqėritė demokratike

·    Suad Abdullai, Papunėsia nė komunėn e Gostivarit

 

 

R E T R O, Personalitete, ngjarje, histori

 

·    Dr. Nebi Dervishi, Flamuri kombėtar shqiptar - simbol i kombit dhe i shtetit shqiptar

·    Alija Izetbegoviq, Libri: IsIami ndėrmjet lindjes dhe perėndimit

·    Mr. Qerim Dalipi, Beteja e Kosovės (1389) dhe kontributi i shqiptarėve

 

Periskopi informatik

 

·     Artan Luma, Algoritmi Min – Max

·     Nderim Zeqiri, Virtual Network Computing (VNC) - Softver pėr qasje nga distanca

Fjala e Kryeredaktorit

Mendimi redaktorial

Udhëzime për autorët

Na dergoni e-mail.

© Copyright 2013. All rights reserved. Intellectual Association DEMOCRATIC CLUB.