►Revista VIZIONE Nr.4
Lexo Revistën | Прочитајте Списание | Read the Magazine

Revista e shkencave shoqerore "Vizione" nr.4, IADC, Shkup

Magazine of Social Sciences "Vizione", no.4, IADC, Skopje

Спиасание за општествени науки Визионе”бр.4, IADC, Скопје

VIZIONE

VISIONS

Revistė studimore  -  shkencore me pėrmbajtje:

Studious and scientific magazine with

          ·    Sociologjike

     Sociologic content,

          ·    Integrime evroatlantike

     Euroatlantic integration,

          ·    Ekonomike dhe –

     Economic

          ·    Juridiko – politike

     Political and juridical content

 

                               Nr. 4

Mars, Shkup  2005

March

 

Botues:  Shoqata e intelektualėve “Klubi Demokratik” –

Shkup  dhe Unioni i Inteligjencies shqiptare nė Maqedoni

Publisher: The association of intelectuals “Democratic club” –

Skopje and the Union of Albanian intelligency in Macedonia 

 

Kėshilli botues:

Editorial Board:

Dr. Mirlinda Krifca, Prof. Dr. Asllan Selmani, Prof. Dr. Arsim Bajrami,

Prof. Dr. Lekė Sokoli, Liri Lena, Mr. Zemri Elezi, Baki Bakiu dhe Burim Sadiku  

Kryeredaktor dhe redaktor  pėrgjegjės:  Dr. Nazmi Maliqi

Editor-in-chief 

 

Redaksia:

Editorial staff:

Dr. Etem Aziri,  Dr. Ali Pajaziti, Dr. Gjylimsere Kasapi, Dr. Nasir Selimi,

Mr. Metush Sulejmani,  Dr. Reshat Qahili dhe Arburim Iseni  

 

Kopertina dhe pėrgaditja kompjuterike: Faton Maliqi

Computer arrangement 

 

Shtyp:

Printing house:

Grafoteks - Kumanovė 

Vizione

Revistė periodike e shkencave shoqėrore 

Revista Vizione ėshtė regjistruar nė Agjencionin pėr informacione nė Republikėn e Maqedonisė, Nr. 02 – 482/ 2;  Shkup 29. 07. 2004 

           

PĖRMBAJTJA  -  CONTENT 

Kulturė - vlera nacionale 

·     Prof. Dr. Hilmi ISMAILI, Besa nė tė drejtėn zakonore shqiptare ...........................7

·    Prof. Dr. Gazmend SHPUZA, Jeta fetare nė Shqipėri .........................................35

 

Pėrsiatje sociologjike 

·     Mr. Enis SULSTAROVA, Fillesat e orientalizmit shqiptar .................................... 51

Mr. Bekim Fetaji, Multimedia proektet dhe standardet aktuele, nevoja pėr standardizime nė kėtė fushė ......................................................................................... 67

·    Ojvind LARSEN, Administratori bashkėkohor, administrata dhe etika....................77 

 

Meditime politiko – juridike 
 

Agim Poshka, Understanding Culture Itself is a Methodology of Teaching in a Pluralistic Society ................................................................................................. 93

Jeton SHASIVARI, Korupsioni dukuri negative, patologjike  dhesjellje    johumane..................................

·    Qani NUHIU, Grupet e interesit dhe politika ..................................................125 
 
       
       
Dialogu Evroatlantik 

Huazim: Kompleksi tematik nė D@dalos mbi globalizimin ................................ 139

Instituti pėr Demokraci dhe Ndėrmjetėsim – Tiranė, Instituti Euro-Ballkan - Shkup; Nga veprimtaritė e OJF-ve:Projekti: “Ndėrtimi i mirėbesimit ndėrkufitar midis Shqipėrisė dhe Maqedonisė” ......................................................................................... 155 

 

Ēėshtje ekonomike 

Dr. Rufi OSMANI, Tranzicioni ekonomik, njė sfidė mjaftė problemore dhe me  shumė tė panjohura ............................................................................................. 17

Dr.  Shaban PREVALLA, Finasimi i pushtetit lokal ........................................... 185
 

 

Pedagogji

Arburim ISENI, Analiza e gabimeve tė folėsve burimorė tė shqipes nė shkrimet nė gjuhėn angleze ..................................................................................... 193

Qatip ARIFI, Demotivation and some Possible Strategies for Stimulating Motivation ........................................................... 205

 
Recension
.......................................................................................... 217
 

 

Studjuesit e rinjė

Abil BAUSH, Bizneset e vogla - rrotė e zhvillimit ekonomik ............................ 221

 

Kulturė - Etnografi

Doc. Dr. Nebi DERVISHI, Kostumet popullore nė trevat shqiptare ........... 233

 

Retro 

Dr. Nazmi Maliqi, Kosova - ēelės i rėndėsishėm pėr stabilitet nė rajon............. 243 

Udhėzime pėr autorėt
...........................................................................
259

 

Fjala e Kryeredaktorit

Mendimi redaktorial

Udhëzime për autorët

Na dergoni e-mail.

© Copyright 2013. All rights reserved. Intellectual Association DEMOCRATIC CLUB.