► Revista VIZIONE
Lexo Revistën | Прочитајте Списание | Read the Magazine


Revista e shkencave shoqerore "Vizione" nr.1, IADC, Shkup

Magazine of Social Sciences "Vizione", no.1, IADC, Skopje

Спиасание за општествени науки Визионе”бр.1, IADC, Скопје

 

 

VIZIONE

  VISIONS

Revistė studimore  -  shkencore me pėrmbajtje:

Studious and scientific magazine with

          ·    Sociologjike

     Sociologic content,

          ·    Integrime evroatlantike

     Euroatlantic integration,

          ·    Ekonomike dhe –

     Economic

          ·    Juridiko – politike

     Political and juridical content

 

Pėrmbajtje

Ēėshtje  ekonimike dhe sociale

·    Mr. Rufi Osmani, Marrėdhėniet e Maqedonisė me Fondin Monetar Ndėrkombėtar, pėrvojat dhe  sfidat  pėrpara si perspektiva tė bashkėpunimit

·   Doc. Dr. Hamit Aliu, Pyetje  thelbėsore tė marketing menaxhmentit

·   Dr. Lubica  Ēoneva, Decentralizimi dhe realizimi i sigurisė sociale, Koncepti dhe praktika,

·  Doc. Dr. Nasir Selimi, Plani Marshal – Pikėnisje e proceseve integruese pėr kooperim ekonomik

·   Doc. Dr. Izet Zeqiri, Roli i vendimeve investive nė menaxhmentin financiar

·  Doc.Dr. Adan Jashari, Transformimi i shoqėrive tragtare prej njė forme nė formėn tjetėr

 

Meditime politiko – juridike 

·    Doc.Dr. Nazmi Maliqi, Implementimi i marrėveshjes sė Ohrit – Nxitje e ndėrvarshmėrisė shqiptaro- maqedonase

·    Mr. .Zemri Elezi, Ndarja dhe ballansi i tre pushteteve-bazė e demokracisė parlamentare

·    Dr. Etem Aziri,  Aspekti politik i vetadministrimit lokal

·    Prof. Dr Asllan Selmani, Parimet, kriteriumet dhe modelet pėr ndarjen teritoriale nė Republikėn e Maqedonisė

·    Dr Mirjana Slaninka - Dineva, Pėrgjithesisht pėr gjenezėn e vetadministrimit lokal dhe decentralizimit

·    Dr Mirjana Borota Popovska, Inkuadrimi i qytetarėve nė marrjen e vendimeve strategjike – parasupozim i domosdoshėm pėr efikasitetin e njėsive tė vetadministrimit lokal

·    Dr Osman Kadriu, Keshillat e Komunave dhe roli i tyre nė realizimin e tė drejtes tė vetadministrimit lokal

·    Fadil Zendeli, Decentralizimi  i pushtetit nė Republikėn e Maqedonisė

·    Mr. Ruhi Bakiu, Sistemi presedencial i SHBA – sė dhe karakateristikat e presidencės amarikene

·    Mr. Ismail Zejneli, Delikuenca e tė miturve dhe parandalimi  i saj 

 

Dialogu Evroatlantik 

·    Prof.h.c. Peter Thelen, Pėr njė demokraci sociale

·    Dr. Nazmi Maliqi, Me SHBA -tė dhe NATO,  Strategjia e dialogut  dhe e bashkėpunimit edhe pėr Kosovėn

·    Mr. Vesel Memeti, Malajzia: Tigri i Azisė Juglindore

·    Mr.Ylber Sela, Zgjerimi i Unionit Evropian dhe sfidat aktuale 

 

Studjuesit e rinj 

  • Mexhid Ferati, Ibėn Halduni dhe prologomena e tij,  Shkėndija diturore nė errėsirėn mesjetare
  • Suzana Ibrahimi, Sistemi elelktoral nė  Europė
  • Zamira Idrizi, Zvicrra nė zemėr tė Evropės
  • Blerton Sinani, Disa fjalė rreth Gjyqėsisė Kushtetuese, me vėshtrim tė posaēėm mbi pėrbėrjen, kompetencat dhe aktet e Gjykatės Kushtetuese tė Republikės sė Maqedonisė

 

Pėrsiatje sociologjiktje 

·  Dr.sc. Reshat Qahili, Problemi i lirisė sė njeriut nė teorinė e Erih Fromit

·  Enis Sulstarova,  Politika dhe Morali: Shembulli i Vaslav Havelit

·  Dr. Ali Pajaziti,  Nebuloza e multikulturalitetit

·  Jusuf  Zymberi, Toleranca sipas mėsimeve islame

·  Mr. Metush Sulejmani, Ligji pėr vetėadministrim lokal dhe ndikimi  Procesit edukativo-  arsimor nė mardhėniet ndėretnike 

 

Periskopi  

·    Luman Ēermenika,  Pozita e arsimtarit dhe roli i tij profesional pedagogjik

·    Ass.M-r Armen Kadriu, Marketingu si pjese e zgjidhjes se problemeve ekonomike ne periudhen e tranzicionit ne Republiken e Maqedonise

·    Dr.Lutfi Turkeshi, Zėra qė “Thėrrasin” nga thellėsitė e heshtura 

 

Retro, personalitete, ngjarje, histori   

·    Dr. Nebi Dervishi, Aspektet e bashkėpunimit shqiptaro – maqedon dhe ndikimi I tyre  nė proceset e zhvilluara  nė Strugė (1941-1945)

·    Doc. Dr. Fejzulla Shabani, Figurat e ndritshme  tė Ballit kombėtar nė Pollog

·    Enis Sulstarova, Lindja e kombeve dhe Naum Veqilharxhi

  

Fjala e Kryeredaktorit

Mendimi redaktorial

Udhëzime për autorët

Na dergoni e-mail.

© Copyright 2013. All rights reserved. Intellectual Association DEMOCRATIC CLUB.